Vše, co chcete vědět o pravidelném investování

15. 11. 2016 | Investice

pravidelné investování může být to pravéO pravidelném investování bylo napsáno skutečně mnoho. Jak je to skvělá věc, jaké jsou jeho výhody, čím je zajímavé. Stačí se porozhlédnout po internetu a nastudovat si. Pokud ale nechcete hledat, přinášíme rychlý přehled opravdu nejdůležitějších věcí, které byste o pravidelném investování měli vědět.

 

Základ: Investování pro každého!

Pravidelné investování je metoda, jak může dnes investovat téměř každý. Na českém trhu jsou běžně k dispozici programy, u kterých můžete investovat i od 300 Kč měsíčně. Pravidelné investování je velmi snadno dostupné!

Pravidelné investování navíc nezatěžuje rodinný rozpočet tak, jako jednorázová investice. Odkládat si například 2 000 Kč měsíčně umí téměř každý, naopak ve správný čas investovat například 300 000 Kč chce nejen dostatek času na promyšlení, ale i velkou porci rozhodnosti investici provést. Investovat pravidelně je jednodušší!

To nejdůležitější: Minimalizace rizika a šance na vyšší výnos

Pravidelné investování je postaveno na tzv. průměrování nákladů (anglicky dollar cost averaging). O co jde? V podstatě o to, že své náklady na investice průběžně průměrujete tím, že pravidelně přikupujete za stejnou částku například akcie (dluhopisy, podílové listy,…) bez ohledu na jejich aktuální cenu. Když jsou dražší, tak přikoupíte méně, když levnější, více. Tím nejen rozkládáte své náklady na investování, ale dodržujete i jednu z hlavních investičních zásad – kupuji levně a prodávám draze. K čemu je to dobré? K minimalizaci rizika a vyššímu výnosu!

Ceny investičních nástrojů totiž v čase kolísají, mění se. Tím, že nakupuji průběžně, nemusím řešit, zda je cena vysoká či nízká. Tlak na špatné načasování se snižuje. A současně snižuji na minimum riziko, že jsem nakoupil příliš draze.

Šanci na vyšší výnos pak při pravidelném investování zvyšuji právě tím, že nejvíce akcií (dluhopisů, podílových listů…) pořizuji v okamžiku, kdy je jejich cena nízká. Nejvíce tak rozmnožuji svůj majetek v okamžiku, kdy je levný. Až cena stoupne, vydělám více.

Přidaná hodnota: Ochrana před špatným rozhodnutím

Pravidelné investování působí na investora blahodárně. Snižuje tlak na jeho osobu a psychiku způsobený otázkou vhodného načasování investice. V podstatě je úplně jedno, kdy investuji. Investuji totiž pořád. Investuji spokojeně!

Pravidelné investování mi lehce umožní investovat přesně tak, jak jsem se rozhodl. Nemusím pamatovat na to, že je třeba opět investovat, že bych měl dodržovat při investování svůj investiční plán. Stačí zpravidla zadat jeden pravidelný příkaz. Investuji disciplinovaně!

Třešnička na dortu: Funguje to i obráceně?

Bystrý čtenář si již jistě uvědomil, že pravidelně lze i PRODÁVAT svůj investiční majetek. Mohu toho nějak využít? Získám tím něco? Logika velí, že tímto způsobem mohu taky zvýšit své šance na vyšší výnos. Zejména v případě, kdy si nejsem jistý, zda je nynější cena za prodej opravdu nejvýhodnější. Opět tak eliminují riziko špatného načasování.Tentokrát při prodeji.

Shrnutí:

Pravidelné investování je prostě prima. Ten, kdo jej vymyslel, by podle mě měl dostat Nobelovu cenu za ekonomii. Pokud tedy můžete, investujte. A pokud si nejste jisti jak a kdy, pak investujte pravidelně. Tím nelze udělat chybu.

Sdílej
Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInEmail this to someone

Autor:

Další články

13. 2. 2017 | Investice

Jak začít investovat?

Tvořit rezervu by si měl každý. Pokud nevíte, jak začít investovat, můžete se obrátit na nějakého odborníka a nebo si přečíst článek, kde se dozvíte základní informace o tom, na co se před investicí zaměřit.

Pokračovat ve čtení »
« Zpět na seznam článků

Specializuji se na komunikaci s veřejností a sleduji zajímavosti z oboru investování a tvorby rezerv.

Ing. Jana Nevrlová