Sociálně odpovědné investování

8. 6. 2017 | Podílové fondy

V posledních letech se u investorů zvyšuji zájem o podílové fondy, které v investování uplatňují zásady sociálně odpovědného investování (SRI) nebo kritéria environmentální, sociální a správní odpovědnosti (ESG).

Fondy, které se zaměřují na sociální odpovědné investování, se vyhýbají investicím do firem, které se věnují neřestem, jako je produkce tabáku, alkoholu nebo zbraní, ale také provozování hazardu, prostituce nebo pornografie.

Fondy, které se zaměřují na environmentální, sociální a správní kritéria aktivně vyhledávají do svých portfolií společnosti, které mají vysoké standardy v ochraně životního prostředí a ekologie, kultuře zacházení se zaměstnanci a v transparentním řízení podniku.

Také nám záleží na životním prostředí a lidských právech. Proto vítáme, že přibývá fondů, které mění investiční styl a začínají se zaměřovat na SRI a ESG.

Nabídka SRI a ESG fondů v České republice

Nabídka těchto fondů v ČR není ještě příliš široká, nicméně každý měsíc přibývají další nové fondy.

Naši klienti si oblíbili dva fondy od NN Investment Partners, které se v nedávné době rozhodli změnit investiční strategii a nyní se zaměřují pouze na společnosti se SRI nebo ESG.

Prvním fondem je fond NN (L) Patrimonial Balanced European Sustainable. Jedná se o smíšený fond, který investuje do evropských akcií i dluhopisů. Společnosti, které si fond vybírá do svého portfolia, musí dodržovat principy životního prostředí, sociální principy (lidská práva, zákaz diskriminace a dětské práce) i principy transparentního řízení.

Fond investuje především do akcií v Německu, Británii, Nizozemí a Francii. Mezi dluhopisy převažují státní nad korporátními a to především z Francie, Německa, Itálie a Španělska.

Dalším fondem je fond NN (L) Global Sustainable Equity. Jedná se o akciový fond, který investuje do společností, které prosazují zásady udržitelného rozvoje a to z celého světa. Fond se zaměřuje především na země severní Ameriky a Evropy. Fond se snaží své portfolio co nejvíce diverzifikovat pomocí investic do všech sektorů. Nejvíce se zaměřuje na společnosti z odvětví informačních technologií, zdravotnictví, telekomunikací a financí.

Sdílej
Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInEmail this to someone

Autor:

Další články

« Zpět na seznam článků

Provádím právní analýzy investičních nástrojů a sleduji správné poskytování investičních služeb, aby byly v souladu se zákonem.

Mgr. Vladimíra Fojtů