Co byste měli vědět, než začnete investovat I. díl

20. 8. 2016 | Investice

investujemeZajímá vás svět investic, ale stále nevíte, zda se do toho pustit? Je to vhodná oblast právě pro vás? Po přečtení tohoto článku byste měli mít jasno.

Ze všech stran neustále slyšíme, že bychom si měli tvořit rezervy. Když už nějaké rezervy máme, tak zase slyšíme, že bychom je neměli nechat jen tak ležet na bankovních účtech, kde se v čase znehodnocují. Kam však peníze můžete investovat tak, aby se zhodnocovali a zároveň abyste o ně nepřišli?

Kdo se může stát investorem?

Investorem se může stát každý a již dnes jste jím určitě i vy sami. Investovat totiž kromě cenných papírů můžete i při nákupu zlatých šperků, uměleckých předmětů do vaší sbírky, strojů do vaší firmy nebo při placení studia jazykové školy, díky které v budoucnu můžete získat lukrativnější zaměstnání. Investicí se rozumí peníze, které dnes vložíte do dlouhodobých statků za účelem dosažení zisků v budoucnu. Investorem se tak může stát každý, kdo má peníze, které v současné době nepotřebuje a může se tak vzdát okamžité spotřeby.

Mám pro investování dostatek znalostí a zkušeností?

V prvé řadě záleží na tom, jaký způsob investic si zvolíte. Obecně platí, že je dobré investovat pouze do toho, čemu sami rozumíte. Většinou vám však postačí, když najdete odborníka, který se specializuje na danou oblast a který vám dokáže vše vysvětlit a také dobře poradit.

Nezabere to moc času?

Opět záleží na tom, do čeho jste se rozhodli investovat. Pokud byste chtěli například aktivně investovat na burze cenných papírů, zabere vám to hodně času. Pokud nejste odborníkem na finance, budete si muset pravděpodobně nastudovat spoustu materiálů a průběžně se věnovat aktuální situaci na trzích k tomu, aby vaše obchodování neprobíhalo způsobem pokus, omyl.

Daleko jednodušší je investování do podílových fondů. To vám nemusí zabrat vůbec žádný čas a k tomuto druhu investic nepotřebujete ani žádné znalosti a zkušenosti. Stačí, když si najdete vhodného specialistu, který vám s výběrem fondů poradí. Poté se již nebudete muset o nic starat, vše za vás udělají správci fondů.

Co je vaším cílem?

Proč chcete investovat a co od investice očekáváte? Jste pouze nespokojení s úroky, které vám nabízí vaše banka na běžném nebo spořícím účtu a chcete vaše peníze uložit tak, aby vám vydělávaly? Uvědomujete si, že v penzi získáte od státu jen almužnu a musíte si proto sami vytvořit dostatečnou rezervu na důstojné žití v penzi? Chcete, aby vaše děti mohli studovat na vysoké škole, ale obáváte se, že vám na to nebude stačit váš měsíční příjem? Dobře si rozmyslete, na co budete v budoucnu peníze potřebovat a v jaké výši. Od toho se bude následně odvíjet vaše investiční strategie.

Jaký je váš investiční horizont?

Velice důležité je si uvědomit, na jak dlouho chcete peníze investovat, případně kdy je budete potřebovat? Volba investiční strategie je závislá především na investičním horizontu, čili době, po kterou peníze nebudete potřebovat. Pokud jste se totiž rozhodli, že si chcete vytvořit dostatečnou rezervu na penzi a do důchodového věku vám zbývá 30 let, můžete celkem s klidným srdcem zvolit dynamičtější strategii a své peníze investovat do rizikovějších nástrojů. Ty totiž mohou dosahovat v delším časovém horizontu vysoké výkonnosti. Pokud byste se však rozhodli investovat jen na pár let například do akcií, u kterých může docházet v krátkých časových intervalech k výrazným poklesům hodnoty, při výběru peněz byste mohli utrpět nepříjemnou ztrátu.

Jak vysoké jste ochotni podstoupit riziko?

U investování je důležité míti na paměti, že vždy existuje riziko poklesu hodnoty investice. Toto riziko se však dá výrazně snížit pomocí složení portfolia různých nástrojů. To znamená, že nebudete vše investovat na jednom místě a do jednoho nástroje. Před každou investicí byste si proto měli uvědomit, zda jste ochotni nést riziko i úplné ztráty investice, případně zda by vám kolísání hodnoty investice mohlo způsobit finanční potíže.

V tomto článku jste se dočetli o základních věcech, které byste měli vědět, než se rozhodnete investovat. V dalším článku vám přiblížíme, kdy je vhodné začít investovat, do čeho a jak velkou částku peněz.

Sdílej
Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInEmail this to someone

Autor:

Další články

« Zpět na seznam článků

Provádím právní analýzy investičních nástrojů a sleduji správné poskytování investičních služeb, aby byly v souladu se zákonem.

Mgr. Vladimíra Fojtů