10 důvodů, proč investovat do zlata

14. 6. 2017 | Investice

Možná jste již také přemýšleli nad tím, že byste investovali do zlata. Přesto jste to stále neudělali. Stále přemýšlíte, zda je to pro vás výhodné. Proto zde uvádíme 10 dobrých důvodů, proč by si měl každý investor vybrat zlato do svého portfolia.

Zlato uchovává hodnotu majetku do budoucna

Znamená to, že za 100 g cihličku zlata jste si před sto lety mohli koupit přibližně stejné množství daného zboží, jako dnes. To je velký rozdíl oproti papírovým penězům. Před sto lety jste si za 1 000 Kč mohli koupit spoustu věcí. Dnes vám již tisícikoruna nevyjde pomalu ani na jeden nákup v hypermarketu.

Je imunní vůči inflaci a měnovým reformám

Z historie známe případy, kdy v některých zemích došlo k měnovým reformám a poškodilo to všechny spotřebitele. U zlata k ničemu podobnému ani dojít nemůže. Zlato si v čase stále udržuje svou hodnotu. Naopak, pokud k nějaké měnové reformě dochází, lidé se často uchylují k nákupu zlata a s rostoucí poptávkou po zlatě roste i jeho cena.

Je jistotou v dobách politických a ekonomických nejistot, v případě válek nebo při živelných pohromách

V extrémních případech může také dojít k tomu, že peníze úplně ztratí svou hodnotu. V takovém případě nastoupí zlato jako nástroj směny.

Nepodléhá korozi a nestárne

Zlato je ušlechtilý kov, který je velice odolný a má také další ceněné fyzikální vlastnosti.

Je hmatatelné

Pokud investujete do akcií, dluhopisů nebo jiných cenných papírů, vždy držíte pouze „papír“, který se může za určitých okolností stát velice rychle bezcenným. Pokud však investujete do fyzického zlata, to se vám nikde nevypaří. Zlato můžete mít uložené doma v trezoru, schované pod kobercem, zakopané na zahradě, případně si jej můžete nechat uložené v bance. Jedná se o fyzický zlatý slitek a ne jen o „fiktivní“ peníze, které vidíte pouze na obrazovce svého počítače.

Slouží jako nástroj diverzifikace portfolia

Fyzické zlato se řadí do konzervativnější části portfolia a investovat by do něj měli ti investoři, kteří se snaží o co největší diverzifikaci svého portfolia.

Dlouhodobá ochrana majetku

Zlato chrání váš majetek nejen před inflací, měnovými reformami a nejistými dobami. Zlato dokáže váš majetek ochránit také při výraznějších výkyvech na peněžních a kapitálových trzích. Pokud investujete do akcií, případně dluhopisů a na trzích dojde k výraznějším propadům, mělo by to mít vliv také na cenu zlata. Ta by v tomto případě měla jít směrem nahoru a tím vám pokrýt vaši ztrátu z investic do cenných papírů.

Bezproblémová likvidita po celém světě

Kdykoliv se rozhodnete zlato prodat (zpeněžit), mělo by se vám to podařit. Otázka je vždy konkrétní ceny, kterou vám odkupující nabídne.

Slouží jako bezpečná forma k uložení peněžních prostředků

Fyzické zlato bylo vždy považováno za velice cenný kov a vždy mělo vysokou hodnotu. Zlato se využívá ve šperkařství, mikroelektronice a počítačovém průmyslu, jako ochrana před korozí, v zubním lékařství a v investicích. Pro své široké uplatnění lze očekávat, že bude lidmi ceněné vždy.

Snadná skladovatelnost a přemístitelnost

Zlato má vysokou hustotu a proto i malý plátek zlata má vyšší hmotnost, než byste předpokládali. Jedno kilová zlatá cihlička má rozměry podobné jako váš chytrý telefon, pouze 12*5*0,8 cm a stojí přibližně 1 milion korun. I vyšší částku peněz tak můžete směnit za malý zlatý slitek, který Vám nebude doma zabírat žádné místo a snadno ho můžete kdykoliv přemístit.

Sdílej
Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInEmail this to someone

Autor:

Další články

« Zpět na seznam článků

Specializuji se na komunikaci s veřejností a sleduji zajímavosti z oboru investování a tvorby rezerv.

Ing. Jana Nevrlová