Co dělají banky s měnovými rezervami?

19. 6. 2017 | Investice

Máte obavy z investování? Nemusíte, vždyť i Česká národní banka většinu svých devizových rezerv investuje do cenných papírů na peněžních a kapitálových trzích.

Národní banky z celého světa běžně investují do dluhových cenných papírů, některé centrální banky však jdou ještě dále a své devizové rezervy investují také do akcií. Do akcií investuje například centrální banka ve Švýcarsku, Japonsku, Dánsku nebo v Izraeli. Například Česká národní banka (ČNB) investuje do akcií již od roku 2008.

Švýcarská centrální banka byla v loňském roce dokonce 8. největší investor do akcií společnosti Facebook. Investice do akcií se centrálním bankám v posledních letech také dost vyplácí. Například ČNB tyto investice vynesly v loňském roce více než 17 miliard Kč a to i přesto, že na konci roku měla ČNB v akciích uloženo pouze 9 % svých devizových rezerv. Do dluhopisů v loňském roce ČNB investovala téměř 62 % devizových rezerv, které jí vynesly „pouze“ 10,5 miliardy Kč. To je ve srovnání s akciemi podstatně menší částka.

Na konci roku 2016 byla velikost devizových rezerv ČNB téměř 2,2 bilionu korun. ČNB investuje tyto devizové rezervy převážně do státních dluhopisů, doplňkové však také do dluhopisů vydanými nadnárodními institucemi s těmi nejlepšími ratingy, případně do akcií a zlata. Akciové portfolio ČNB spravují společnosti BlackRock a State Street Global Advisors.

Švýcarská centrální banka (SNB) měla na konci loňského roku zainvestováno 80 % devizových rezerv v dluhopisech a téměř 20 % devizových rezerv v akciích.  SNB se tedy snaží proinvestovat všechny své likvidní prostředky do cenných papírů. Průměrná výkonnost portfolia zainvestovaných devizových rezerv SNB činila v loňském roce 3,3 %.

Pokud jste se tedy ještě nerozhoupali a žádné své peníze nezainvestovali, věřte, že je vhodný čas. I centrální banky po celém světě každodenně nakupují akcie a dluhopisy a zařazují je do svého portfolia.

Sdílej
Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInEmail this to someone

Autor:

Další články

« Zpět na seznam článků

Provádím právní analýzy investičních nástrojů a sleduji správné poskytování investičních služeb, aby byly v souladu se zákonem.

Mgr. Vladimíra Fojtů