Chcete vyšší výnosy? Pořiďte si korporátní dluhopisy

korporátní dluhopisyV posledních letech se korporátní dluhopisy stávají mezi investory stále žádanějšími. Je to způsobeno především nízkými úrokovými sazbami, které stlačily výnosy státních dluhopisů na velmi nízkou úroveň. Navíc dluhopisy některých zemí již nejsou tak bezpečnou investicí a proto nejsou státní dluhopisy pro investory tak zajímavé.

Korporátní dluhopisy jsou dluhopisy vydávané společnostmi, které si prostřednictvím nich zajišťují finanční prostředky pro svou činnost. Dle rizikovosti daného dluhopisu se odvíjí výše jeho úroků. Čím je korporátní dluhopis rizikovější, tím větší výnos sebou nese.

Korporátní dluhopisy jsou na českém kapitálovém trhu čím dál žádanější. Nakupují je především investoři, kteří požadují vyšší výnos, než jaký nabízí státní dluhopisy, ale obávají se investic do akcií, které již přináší daleko vyšší investiční riziko. Korporátní dluhopisy jsou obecně vnímány jako méně rizikové než akcie nebo komodity.

Proč jsou výnosy u korporátních dluhopisů výrazně vyšší než u státních dluhopisů?

Dluhopis je zjednodušeně řečeno půjčka výstavci dluhopisu. Výši úroku ovlivňuje především výše rizika, že dluhopis nebude v době své splatnosti splacen. Ovlivňuje ji tedy důvěryhodnost emitenta. Z tohoto důvodu mají státní dluhopisy nižší úroky, protože je s nimi spojeno nižší riziko a daleko vyšší důvěryhodnost.

Proč společnosti emitují dluhopisy?

Společnosti vydávají dluhopisy, aby získaly potřebné finanční prostředky. Emisi dluhopisů využívají, pokud je to pro ně levnější než úvěr v bance nebo za předpokladu, že u banky úvěr získat nemůžou.

Jaké rizika jsou spojena s držbou dluhopisu?

Investor se v podstatě stává věřitelem podniku. Případné riziko, které podstupuje je neúspěch firmy a s tím spojená neschopnost splatit dluhopis. Vlastníci dluhopisů mají oproti vlastníkům akcií stejné společnosti jednu podstatnou výhodu. Pokud se daná společnost dostane do finančních potíží, v případě držby dluhopisu je větší šance na získání vložených finančních prostředků zpět. V případě likvidace společnosti jsou totiž upřednostněni věřitelé před akcionáři.

 

Výhody korporátních dluhopisů

 • Zpravidla se neplatí žádné poplatky
 • Výnos je většinou předem pevně stanovený a pravidelně vyplácený
 • Investor sám rozhoduje o skladbě svého portfolia
 • Ceny dluhopisů začínají na 1 Kč, je tedy možné investovat pravidelně menší částky peněz
 

Nevýhody korporátních dluhopisů

 • Investor si musí sám správně vybrat emitenta dluhopisů a zhodnotit jeho podnikatelský záměr
 

Pro koho jsou korporátní dluhopisy vhodné?

 • Pro investory, kteří chtějí diverzifikovat své portfolio
 • Pro investory, kteří hledají vyšší výnosy (než jaké nabízí například dluhopisové fondy)
 • Pro lidi s vyšším vstupním kapitálem
 • Pro lidi, kteří věří domácím společnostem a mají chuť je v jejich rozvoji podpořit
 • Pro ty, kteří se nespokojí s investicemi do podílových fondů
 • Pro ty, kteří si chtějí vybrat společnost, do které budou investovat své peníze
Sdílej
Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInEmail this to someone

Jak začít investovat? Obraťte se na nás.

Obratem se Vám ozveme a pomůžeme Vám se v oblasti investování zorientovat.

Provádím právní analýzy investičních nástrojů a sleduji správné poskytování investičních služeb, aby byly v souladu se zákonem.

Mgr. Vladimíra Fojtů