Jak začít investovat?

13. 2. 2017 | Investice

Každý člověk ke svému životu potřebuje peníze. Ve chvíli kdy máme stálý příjem, jsme spokojení, ale co se stane, když ho mít nebudeme? Může to být v důsledku ztráty práce, nemoci nebo odchodu do penze, případně nás může zaskočit jen nenadálý výdaj. Když se pokazí pračka nebo auto, najednou nemáme kam sáhnout a musíme si půjčit. To je samozřejmě také řešení. Ale určitě ne vždy správné. Půjčku totiž musíme vždy splácet i s úroky. Není výhodnější sáhnout v takovém případě do vlastních rezerv?

I přesto, že většina lidí ví, že by si měla tvořit rezervy, dělá to jen mizivé procento z nich.  Každý by si však měl uvědomit, že tvořit rezervy je nutné. Ať už na penzi, na vzdělání dětí, nebo prostě jen na splnění svého snu.

Nejčastěji využívané nástroje pro tvorbu rezerv jsou také ty nejméně výnosné. Nejčastěji Češi využívají k ukládání peněz spořící účet, stavební spoření, penzijní připojištění nebo doplňkové penzijní spoření.

U stavebního spoření, penzijního připojištění a doplňkového penzijního spoření není jednoduché se ke svým penězům dostat. U stavebního spoření je střadatel omezen dobou šesti let, u penzijního připojištění a doplňkového penzijního spoření je stanovena doba pro výběr ve vašich šedesáti letech. Peníze z nich lze vybrat i před uplynutím této doby, výpovědní lhůty jsou však dlouhé a střadatel musí počítat i se sankcemi za předčasné ukončení nebo předčasný výběr svých peněz.

Jak si tedy vhodně a hlavně efektivně tvořit rezervy?

Nejprve je nutné si stanovit, kolik peněz chci a hlavně kolik můžu investovat. Je potřeba znát rodinný rozpočet, tedy vědět, jaké jsou celkové měsíční příjmy a výdaje. Pokud netušíte, jak na tom váš rodinný rozpočet je, není nic snadnějšího než si vzít tužku a papír a pravidelné měsíční příjmy a výdaje si sepsat. Pokud umíte s penězi správně hospodařit, vždy by vám měla zbýt nějaká částka peněz, se kterou si můžete začít tvořit rezervy. Tato částka nemusí být vysoká. Pro začátek postačí třeba tisíc korun měsíčně. Tyto peníze pak můžete pravidelně investovat.

Mnohdy můžete od jiných investorů slýchat, že důležité pro investování je správné načasování. Jak ale řekl jeden z nejúspěšnějších investorů světa a zakladatel investiční společnosti Franklin Templeton Sir John Templeton: „Nejlepší čas pro investování je tehdy, když máte peníze“. Pokud totiž začnete investovat dnes, již zítra vám vaše investice může přinášet zisk. Na co tedy čekat?

Další důležitou věcí je investiční horizont. Musíte si uvědomit, kdy budete danou rezervu potřebovat. Pokud si odkládáte peníze na penzi, snadno si spočítáte, za jak dlouho do penze půjdete.

Až si stanovíte částku a investiční horizont, již se musíte jen rozhodnout, do čeho budete investovat. Možností je nepřeberné množství. Pokud jste v investování začátečník, je dobré obrátit se na odborníky, kteří zhodnotí vaši situaci a vyberou to nejvhodnější řešení pro vás.

Dovoluji si tvrdit, že naše firma a její konzultanti mezi takové odborníky patří, máme zkušenosti, spolupracujeme s uznávanými partnery na trhu a klientům poskytujeme veškerý servis, který k investovaní patří.

Sdílej
Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInEmail this to someone

Autor:

Mohlo by Vás také zajímat:

Stáhněte si Návod na rezervu

Další články

« Zpět na seznam článků

Specializuji se na komunikaci s veřejností a sleduji zajímavosti z oboru investování a tvorby rezerv.

Ing. Jana Nevrlová