Jak investují bohatí a úspěšní lidé?

3. 1. 2017 | Investice

Rádi byste investovali a zhodnotili svůj majetek, ale nevíte jak na to? Zkuste se inspirovat zásadami, kterými se řídí bohatí a velice úspěšní lidé po celém světě. Když se budete tohoto seznamu držet, nemůžete udělat v investování zásadní chybu.

1. Investují do produktů a projektů, kterým dobře rozumí

Máte například zálibu v umění, proto pro vás můžou být vhodné investice právě v tomto odvětví. Vyhnout byste se pak měli odvětvím, kterým nerozumíte a nemáte o nich žádné bližší informace.

2. Investují ideálně do oboru, ve kterém sami pracují

Pracujete například v zemědělství a máte aktuální informace z tohoto oboru. To můžete využít ve svůj prospěch, pokud budete investovat právě v tomto oboru.

3. Investují většinou více než ¾ svého kapitálu

Každému musí být jasné, že pokud budete pravidelně každý měsíc investovat pouze tisíc korun, závratného bohatství nedosáhnete ani za 20 let.

4. Jednou ze základních podmínek úspěchu je diverzifikace prostředků do různých aktiv

Pokud investujete všechny své peníze pouze do jednoho aktiva, podstupujete tím velké riziko poklesu hodnoty Vaší investice. Pokud například investujete pouze do nemovitostí a na trhu dojde k výraznému poklesu cen nemovitostí, bude to pro Vás znamenat obrovskou ztrátu. Proto je lepší mít svůj majetek rozdělený do více aktiv, jako jsou nemovitosti, cenné papíry, alternativní investice a část majetku byste měli vždy držet i v hotovosti.

5. Převážná většina bohatých investuje napříč všemi druhy aktiv, tedy do akcií, dluhopisů, nemovitostí, méně pak také do zlata a dalších komodit, umění a dalších alternativních investic

Zlato, ostatní komodity, umění a jiné alternativní investice jsou vhodné k doplnění portfolia, nikdy by však neměly zabírat příliš velkou část portfolia. Jedná se totiž o rizikovější investice, u kterých je potřeba lepší znalosti daných aktiv.

6. Bohatí investoři jsou trpěliví, do investování nevnášejí city a nepodléhají hromadné panice

Jednou ze základních investičních chyb je nakupovat dané aktiva, když se jim velice dobře daří a nakupují je všichni ostatní a naopak prodávat ve chvíli, kdy ceny aktiv padají. I v obchodech raději nakupujeme věci ve slevě a ne výrobky, jejichž cena je předražená.

7. Velkou část majetku investují bohatí lidé na domácím trhu, kterému také nejlépe rozumí

Vždy dokážete získat více informací o společnostech, které působí v České republice než o společnostech z druhé strany světa.

8. Bohatí a úspěšní lidé zásadně neinvestují do toho, do čeho investují všichni ostatní

To souvisí také s bodem č. 6. Není možné, aby všichni investoři nakupovali stejné aktivum a všichni na něm také profitovali. Proto jdou mnohdy úspěšní lidé „proti davu“ a při výběru vhodných investic spoléhají na své znalosti a zkušenosti.

9. V rozhodování o investici jsou rozvážní a nedělají unáhlená rozhodnutí

Než investujete své „těžce“ vydělané peníze, vše důkladně promyslete. Zjistěte si o dané investici co nejvíce informací a rozhodujte se s rozmyslem a ne na základě emocí.

Zdroj: World Wealth Report, Capgemini a RBC Wealth Management

Existují také celosvětové statistiky rozložení aktiv nejbohatších lidí světa. V grafu výše se tak můžete podívat, jaké druhy aktiv mají tito lidé ve svých portfoliích. V posledních letech můžeme sledovat celosvětový trend navyšování majetku v hotovosti a v peněžních ekvivalentech, na úkor investic do cenných papírů a nemovitostí. Je to způsobeno celosvětovými nízkými základními sazbami, díky kterým jsou obecně nízké výnosy u cenných papírů.

Sdílej
Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInEmail this to someone

Autor:

Další články

19. 6. 2017 | Investice

Co dělají banky s měnovými rezervami?

Napadlo vás někdy, co dělají centrální banky s volnými měnovými rezervami? Myslíte si, že je mají uloženy na účtech? Většina centrálních bank investuje své měnové rezervy do dluhových cenných papírů a do zlata. Stále více však přibývá centrálních bank, které tyto peníze investují také do akcií. Česká národní banka není výjimkou.

Pokračovat ve čtení »
« Zpět na seznam článků

Provádím právní analýzy investičních nástrojů a sleduji správné poskytování investičních služeb, aby byly v souladu se zákonem.

Mgr. Vladimíra Fojtů