Investopedie

Peníze jsou jako ježek. Dají se snadno chytit, ale udržet je lze jen velmi těžko.
Archilochos
A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z
Filtrovat: Slovník Kdo je kdo
André Kostolany

Pochází z rodiny zámožného průmyslníka. Studoval filozofii a historii umění a chtěl se stát hudebním kritikem. Jeho otec s ním však měl jiné plány. Donutil syna vzdát se studia a poslal jej pracovat na západ. Kostolany začal pracovat jako broker v makléřské společnosti v Paříži. Prvního úspěchu dosáhl, když spekuloval na pokles burzy těsně před velkou hospodářskou krizí v roce 1930. V roce 1940 odjel pracovat do New Yorku.
André Kostolany napsal 13 velice úspěšných knih a pravidelně psal příspěvky do magazínu Capital.

Benjamin Graham

O Benjaminu Grahamovi můžeme často slýchat jako o otci hodnotového investování. Benjamin Graham byl velice úspěšnými investorem, ale také uznávaným ekonomem. V době 2. světové války a světových depresí dokázal zhodnocovat své investice v průměru o 17 % ročně.
Dodržoval vždy jednoduchou strategii hodnotového investování. Investoval jen do akcií společností, které měli atraktivní tržní cenu, čili byly z jeho pohledu podhodnocené. K vyhledávání podhodnocených akcií využíval finanční ukazatele, jako je: Velikost podniku, ziskovost, zadluženost, P/E, P/D nebo current ratio.
Benjamin Graham vydal dvě knihy „Security Analysis“ a „The Inteligent Investor“. Obě se brzy staly bestsellerem.

Bill Gross

Tento legendární dluhopisový král byl v roce 1971 spoluzakladatelem společnosti PIMCO (Pacific Investment Mnagagement Company). PIMCO má široké portfolio zákazníků. Investují přes něj vlády, centrální banky, penzijní fondy a miliony soukromých klientů. PIMCO si získal obrovskou oblibu svou jedinečnou aktivní správou dluhopisových fondů pomocí matematických modelů. Bill Gross spravoval největší dluhopisový fond světa – Total Return Fund, který měl na začátku roku 2013 pod správou 293 miliard amerických dolarů.
Za svého působení v PIMCO vydělával Bill Gross 200 miliónů amerických dolarů ročně. To je asi 400 miliónu korun měsíčně.
V roce 2013 začali mít investoři obavy ze zvyšujících se úrokových sazeb, a proto začali peníze z fondu ve velkém vybírat. Za celý rok 2013 odteklo z fondu více než 41 miliard amerických dolarů. Celý následující rok docházelo k odlivu peněz z fondu, což vyústilo až k odchodu výkonného ředitele PIMCO a zároveň jednoho z nejvlivnějších a nejuznávanějších ekonomů světa. Další ránu fond dostal, když americký regulátor pro cenné papíry SEC začal PIMCO vyšetřovat kvůli údajnému špatnému oceňování ETF fondů a tedy i zmiňovaného Total Return Fund. Po těchto skandálech začala mateřská společnost Allianz tlačit na odchod Billa Grosse. Ten nakonec PIMCO v září 2014 opravdu opustil a přesunul se do Janus Capital Group. Společnost Janus je konkurenční společností, která však v té době spravovala majetek pouze ve výši 180 miliard amerických dolarů.

Charles Dow

Charles Dow pracoval celý život jako reportér. V roce 1879 odjel psát reportáž do města Leadville, kde byly objeveny diamanty. V tomto městě se Charles Dow seznámil s mnoha významnými finančníky a postupně se začal zajímat o svět financí.
V roce 1880 se přestěhoval do New Yorku, kde začal pracovat jako zpravodaj na Wall Street. Stal se velice uznávaným reportérem, který se zabýval finančními analýzami.
V roce 1882 založil spolu s Edwardem D. Jonesem společnost Dow Jones & Company, která se zabývala zpracováváním finančních zpráv. V roce 1883 začali vydávat noviny, které byly předchůdcem The Wall Street Journal. Ty byly poprvé vydány až v červenci 1889. Charles Dow v nich uveřejňoval všechny své analýzy a studie z oblasti financí a investic.

David Dreman

Otec Davida Dremana byl obchodník s cennými papíry. David Dreman pracoval devatenáct let jako analytik v oblasti investic, poté si založil svůj vlastní investiční podnik. Patří k nejznámějším Kontrariánům neboli k protiproudovým investorům. Zaměřuje se na investování do akcií, které nejsou pro ostatní investory atraktivní a jsou silně podhodnocené. Takové akcie nakoupí a drží až do doby, kdy dosáhnout hodnoty tržního průměru. Následně pak zrealizuje velice zajímavý zisk. Zaměřuje se na akcie, jejichž cena při negativních zprávách již nepoklesne, ale při pozitivním vývoji může jejich cena dramatický vzrůst. Snaží se tedy o přesný opak toho, co dělá většina investorů. Mnoho z nich hledá oblíbené akcie. Vše podrobně vysvětluje ve své knize „Contrarian Investment Strategies“ – protiproudové investiční strategie.
David Dreman napsal tak knihu o investiční psychologii: „Psychology and the Stock Market“, ve které tvrdí, že psychika investorů často překazí jejich strategii investování.
Dreman investuje především, když na trzích panuje panika nebo v dobách krizí a má zcela odlišný názor na riziko. Nemyslí si, že akcie jsou více rizikové než dluhopisy a tvrdí, že neexistuje vztah mezi rizikem a výnosem.

John Neff

John Neff pochází z rodiny podnikatelů a je zakladatel největšího fondu devadesátých let – Vanguard Windsor fund. Řadí se k investorům, kteří preferují méně oblíbené a podhodnocené akcie. K rozhodnutí o nákupu jednotlivých akcií využívá své ekonomické znalosti a zkušenosti. John Neff měl možnost založit si vlastní fond a mezi lety 1964 a 1995 tento fond vynášel průměrně 13,7 % ročně a každoročně navíc překračoval index S&P 500 v průměru o 3,1 %.

Martin Zweig

Martin Zweig patří mezi nejúspěšnější investory z Wall Street. Poprvé se s investováním setkal ve svých třinácti letech, kdy dostal od svého strýce šest akcií General Motors. Poté začal obchodovat na burze a rozhodl se stát milionářem. Zweig studoval ekonomii a následně finance a do povědomí veřejnosti se stal díky vydávání zpravodaje, kde psal investiční doporučení. Po dobu celých patnácti let byl tento zpravodaj považován za vůbec nejúspěšnější v celých Spojených státech.
Kromě zpravodaje Zweig vydal také knihu o investicích „Winning on Wall Street“, učit na univerzitách a založil dva investiční fondy Zweig fund a Zweig Total Return Fund a jeden hedgeový fond Zweig dimenna Partners.
V letech 1976 – 1995 dosahoval průměrně výnosu 25 % ročně. Svého času vlastnil nejdražší byt v New Yorku za 70 miliónů dolarů.

Peter Lynch

Tento americký investor patří k nejznámějším a nejúspěšnějším portfolio manažerům. Proslavil se díky správě jednoho z největších podílových fondů světa.
Peter Lynch se poprvé setkal se světem investic ve velmi mladém věku. Pracoval v golfovém klubu, kde se setkával s lidmi, kteří se věnovali investicím. Jedním z nich byl také prezident společnosti Fidelity. Na základě této zkušenosti se rozhodl investovat své peníze do akcií společnosti Flying Tiger, díky čemuž dokázal svou investici několikanásobně zhodnotit. Z vydělaných peněz si zaplatil studium financí. Po ukončení školy se ucházel o místo analytika ve společnosti Fidelity Investments, kde byl zaměstnán mimo jiné díky svému dřívějšímu kontaktu z golfu. Již po pěti letech v této společnosti vedl tým analytiků a o několik let později se stal portfolio manažerem fondu Magellan. Během jeho třináctiletého působení v čele fondu dokázal každoročně fond zhodnocovat v průměru o 29,2 %. Portfolio se za jeho působení rozrostlo z 18 miliónů USD v roce 1977 až na 14 miliard USD v roce 1990. Během tohoto období fond dokázal 11 let překovávat index S&P 500.
Do penze odešel již ve 46 letech, protože se chtěl věnovat své rodině. Dnes působí jako místopředseda představenstva společnosti Fidelity Magellan&Research a aktivně se také věnuje vzdělávání další generace investorů. Spolu s Johnem Rothchildem napsal tři knihy: One up on Wall Street, Beating the Street a Learn to Earn a v roce 1999 obsadil druhé místo v anketě o největšího investora století, hned za Warrenem Buffettem.
Peter Lynch je známý také pro své výroky o investování. Vždy radí investorům, aby investovali jen do toho, co znají a čemu rozumí. Úplně nejlepší je podle něj investovat do oboru, ve kterém působím nebo ve kterém se dobře orientuji. Zároveň zdůrazňuje, že by lidé měli investovat ve dlouhém investičním horizontu a měli by být schopní poučit se ze svých chyb.

Sir John Templeton

Sir John Marks Templeton je zakladatel investiční společnosti Templeton Investment Management a je považován za průkopníka v globálním investování. V roce 1987 získal od britské královny Alžběty rytířský titul Sir.
K investování se poprvé dostal při studiu univerzity v Yale, kde spousta jeho spolužáků nakupovala akcie. Školné na univerzitě si platil pomocí zisků z hraní pokeru. Po studiu nějakou dobu cestoval a poté začal pracovat v makléřské společnosti v New Yorku.
První významná investice se mu povedla během druhé světové války, kdy si půjčil peníze a následně nakoupil na amerických burzách akcie společností, jejichž cena byla nižší než 1 dolar. Od každé společnosti nakoupil 100 akcií. Většina z těchto společností byla na hranici bankrotu. Následně však tuto investici dokázal čtyřikrát zhodnotit.

Warren Buffet

Warren Buffet je legenda investování a zároveň nejbohatší investor v historii. V roce 2007 byl dokonce nejbohatším člověkem světa, předstihl i Billa Gatese.
Warren Buffet byl už od raného dětství velice ambiciózní. Jeho otec byl navíc burzovní makléř, a proto se od malička setkával se světem investic. Již v 11 letech si vyzkoušel obchodování na burze, když si se svou sestrou koupil tři akcie společnosti Cities Services. Ve 14 letech pak nakoupil 16 hektarů zemědělské půdy a začal ji pronajímat. V 19 letech začal studovat na Columbijské univerzitě pod vedením Benjamina Grahama. Benjamin Graham jej učil investovat do akcií podhodnocených firem, u kterých se dá v budoucnu očekávat růst.
Po studiu pracoval několik let u svého otce v investiční bankovní společnosti, poté pracoval dva roky u Benjamina Grahama jako analytik cenných papírů. V roce 1956 založil investiční společnost Buffett Partnership, která dosahovala průměrného meziročního zhodnocení investic téměř 30 %. V roce 1965 převzal kontrolu nad textilkou Berkshire Hathaway Inc.
Warren Buffett je považován za nejlepšího investora všech dob a jeho názor bývá obvykle ten správný. Jeden příklad za všechny: Warren Buffett odmítl investovat do akcií internetových společností, které dosahovaly několik set procentního zhodnocení ročně. Nakonec většina cen akcií nakonec velice rychle spadla.

Provádím analýzy investičních nástrojů a sleduji situaci na finančních trzích.

Ing. Jitka Šimarová