Investiční přístup wealth protection

13. 12. 2017 | Investice

V předchozím článku Co je investiční plán a proč je důležitý jsme rozebírali, proč by měl mít každý investor svůj investiční plán a strategii investování. Nyní se zaměříme na to, čeho může investor dosáhnout, pokud si zvolí jedinečný investiční přístup Wealth protection.

 

Co je wealth protection?

Co znamená přístup wealth protection? V překladu z angličtiny „ochrana majetku“. A právě ochrana je hlavním cílem tohoto investičního přístupu, kvůli kterému je mezi investory hojně vyhledáván.

Aby bylo dosaženo cílené ochrany, využívá se známý jev: okolnost, kdy se jednotlivé třídy aktiv (akcie, dluhopisy, komodity, nemovitosti a další) chovají na trhu rozdílně či dokonce protipólně. Tomuto jevu se říká vzájemná korelace (česky souvztažnost) aktiv.

Záměrným a cíleným rozložením investice mezi různá aktiva se výrazně omezí kolísání hodnoty investice jako celku. To je způsobeno právě odlišnou korelací, odlišným chováním jednotlivých tříd aktiv. V okamžiku, kdy se akciím nedaří, zpravidla vzrostou výnosy na dluhopisech či komoditách. Vhodnou kombinací aktiv a jejich navážením v investici tak dochází k výraznému omezení rizikovosti celkové investice.

 

93,6 % úspěchu je dáno alokací [1]

Všechny investiční strategie (tj. modely rozložení investice mezi jednotlivé třídy aktiv) používané v přístupu wealth protection jsme důkladně prověřili. Vybrali jsme takové strategie, které jsou používány více než 20 let a mají transparentní výsledky.

Rovněž jsme provedli zpětné testování strategií na historických výsledcích, abychom prověřili, jak se v historii dané strategii dařilo. Rozkouskovali jsme portfolia, vybrali z nich jednotlivé třídy aktiv a namodelovali chování v předcházejících 10 a více letech. Výsledkem je důkladná znalost chování každé strategie, jejího potenciálu do budoucna i očekávané rizikovosti.

Návrh alokace podle vzoru Nobelovy nadace

 
Důležitá je diverzifikace

Zásadní věcí je obsazení všech hlavních investičních trhů a tříd aktiv. Investor tak o nic podstatného na trhu nepřijde a vždy se účastní nejdůležitějších růstových trendů. Jednou se daří technologiím, podruhé zase automobilovému průmyslu, potřetí zase potravinářství… Na každém tomto růstu lze správným nastavením portfolia profitovat.

Neméně důležité je klást důraz na diverzifikaci mezi sektory ekonomik, které se navzájem neovlivňují, nebo mají nejlépe protichůdné tendence (pokud se některému nedaří, druhému se naopak daří).

Při sestavení portfolia používáme celosvětové investiční nástroje s širokým pokrytím. Výhodou je globální diverzifikace investičního rizika, kdy dochází ke kombinaci více a méně kolísajících investičních nástrojů z celého světa.

 

Používáme světové nástroje

V přístupu wealth protection je důležitá i výkonnost používaných investičních nástrojů. Proto se soustředíme jen na nejlepší investiční produkty od největších správců na světě.

Obrovský význam má i nákladovost investičních nástrojů. Proto používáme nízkonákladové nástroje nebo tzv. burzovně obchodovatelné fondy (Exchnge trated funds – ETFs), což přináší významnou úsporu na prostředcích investorů.

 

Pro koho je přístup wealth protection vhodný?

Přístup wealth protection je vhodný pro každého. Každý investor získá strategii ušitou na míru svým zkušenostem, majetkovému zázemí a investičním cílům.

 

Shrnutí

Co tento přístup investorovi přinese? Výčet výhod by mohl vystačit na několik článků, proto zde uvedeme ty největší, které investorovi přístup wealth protection přinese:

  1. Diverzifikaci investice odpovídající osobě investora.
  2. Maximální ochranu investičního majetku.
  3. Investování podle prověřených investičních strategií.
  4. Investování ve všech hlavních regionech světa, jako je USA, Evropa a Jihovýchodní Asie.
  5. Omezení rizik spojených s investováním do nových či neznámých trhů nebo úzkého, převážně jedno oborového sektorového zaměření.
  6. Nízkonákladové investiční nástroje, které svými nízkými provozními náklady nechávají více zisků v kapsách investorů (tj. levné a výkonné podílové fondy od světových správců a fondy na indexové investování – ETF).
  7. Výběr z toho nejlepšího na světě: při výběru investičních nástrojů používáme špičkového informačního servisu agentury Morningstar – jedničky na světě v oboru analýz investičních nástrojů.
  8. Investiční nástroje od předních světových investičních společností spravujících majetek investorů za desítky biliónů eur či dolarů:

BlackRock, UBS, Fidelity Investments, Allianz Asset Management,

JP Morgan Asset Management, BNY Mellon, PIMCO,

Capital Group, Credit Suisse, AXA Group, Morgan Stanly a další.

 

 

[1] Determinants of portfolio performance, Brinson, Gary P; Hood, L Randolph; Beebower, Gilbert L; Financial Analysts Journal; Jan/Feb 1995; 51, 1; ABI/INFORM Global

 

Sdílej
Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInEmail this to someone

Autor:

Další články

13. 2. 2017 | Investice

Jak začít investovat?

Tvořit rezervu by si měl každý. Pokud nevíte, jak začít investovat, můžete se obrátit na nějakého odborníka a nebo si přečíst článek, kde se dozvíte základní informace o tom, na co se před investicí zaměřit.

Pokračovat ve čtení »
« Zpět na seznam článků

Provádím právní analýzy investičních nástrojů a sleduji správné poskytování investičních služeb, aby byly v souladu se zákonem.

Mgr. Vladimíra Fojtů