Co je investiční plán a proč je důležitý?

8. 9. 2017 | Investice

Nemáte investiční plán a chcete investovat? Brání Vám v investování to, že nevíte jak začít a do čeho vložit Vaše peníze? Pomůže Vám investiční plán. Požadujte jej od svého bankovního, finančního nebo investičního poradce.

Co to je?

Investiční plán nebo taky strategie popisuje způsob, jakým chce investor investovat a jakým chce dosáhnout výnosu u své investice. Investor má v podstatě dvě možnosti: buď si svou strategii sestaví sám, nebo o její přípravu požádá odborníka.

Pokud připravuje pro investora plán investiční poradce, měl by plán obsahovat doporučení, do čeho a v jakém poměru by měl investor investovat, aby investice odpovídala jeho aktuálním poměrům a budoucím požadavkům.

Investiční plán představuje konkrétní postup, jak rozložit zamýšlenou investici mezi jednotlivé třídy aktiv (například mezi akcie a dluhopisy či nemovitosti). Obsahuje i doporučení, které investiční nástroje jsou pro investora a jeho investici vhodné a jakým způsobem skládat vlastní portfolio. Investor může začít investovat.

 

Je investiční plán důležitý?

Investovat bez plánu je stejné jako cestovat bez mapy nebo stavět dům bez projektu. Při cestování bez mapy s velkou pravděpodobností dojedete z místa A do bodu B, ale s velkou pravděpodobností to nebude nejkratší či nejlevnější cesta. A může se stát, že při tom i zabloudíte.

Obdobné je to i při investování. Investovat bez jasného plánu může vést k neplánovaným investičním rozhodnutím, k pořizování aktiv či jejich prodeji dle aktuální nálady investora, často pod vlivem negativních emocí či tlaků z venčí.

Výsledek pak může být na míle vzdálený cíli, jehož chtěl investor dosáhnout.

Investováním podle plánu se vyvaruji nahodilých změn v investici spojených s dalšími náklady v podobě transakčních poplatků. Celková výše poplatků může velmi výrazně ovlivnit výnosnost investice.

Velký význam má i rozdělení investice mezi jednotlivá aktiva, která se chovají různě a různě reagují i na vývoj finančních trhů. Rozdělením investice diverzifikuji i riziko spojené s investicí. To zvyšuje mou šanci na výnos a snižuje riziko ztráty při poklesech jednotlivých aktiv v různých obdobích.

Pokud tedy máte vlastní plán, jak investovat, postačí k dosažení investičního cíle v podstatě jediné, a to držet se jej. (Což není v praxi zdaleka tak jednoduché, jak se na prvý pohled jeví.)

 

Jak by se měl plán sestavovat? Co při sestavování plánu čekat?

Investiční plán zohledňuje podmínky a požadavky investora, a proto je vždy individuální.

Ať už si připravuje investor svůj plán sám nebo jej pro investora připravuje odborník, musí se při jeho přípravě zvážit:

  • vzdělání investora,
  • jeho znalosti o investování a zkušenosti s ním,
  • finanční cíle,
  • finanční zázemí,
  • tolerance z k riziku,
  • zamýšlena doba investice a
  • výše investice.

Čekejme tedy při jednání s odborníkem, že se nás bude vyptávat na naše majetkové poměry, dobu, po kterou chceme investovat, i účel investice a její podíl na našem majetku. Dále by měly padnout otázky na očekávání, která od investice máme, na naši citlivost k rizikům s investováním spojená i to, jak vnímáme možné negativní dopady přechodného poklesu části či většiny investice.

Odborník nás zahrne i dotazy na to, zda hodláme investovat v zahraniční měně či nikoli, a jakou máme přichystánu rezervu pro případ nenadálé situace mimo naši investici.

Má-li být plán sestaven kvalitně, musí být založen na podrobné analýze poměrů a potřeb investora. Nejméně v uvedeném rozsahu.

Co na závěr?

Než se pustíte do investování, sestavte si vlastní plán nebo strategii. A pak se jej držte! Určitě se Vám to bohatě vyplatí.

A pokud si na to netroufáte, obraťte se na odborníka a požadujte po něm, aby Vám jej připravil dříve, než společně s investováním začnete. Pamatujte: Vaše investiční strategie chrání Vás i Vaši investici.

Sdílej
Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInEmail this to someone

Autor:

Další články

13. 2. 2017 | Investice

Jak začít investovat?

Tvořit rezervu by si měl každý. Pokud nevíte, jak začít investovat, můžete se obrátit na nějakého odborníka a nebo si přečíst článek, kde se dozvíte základní informace o tom, na co se před investicí zaměřit.

Pokračovat ve čtení »
« Zpět na seznam článků

Specializuji se na komunikaci s veřejností a sleduji zajímavosti z oboru investování a tvorby rezerv.

Ing. Jana Nevrlová