Investice do zlata

10. 10. 2016 | Investice

zlatoInvestovat do zlata lze v zásadě dvěma způsoby. Investor si může zlato koupit fyzicky ve formě zlatých slitků, mincí a šperků. Nebo může do zlata investovat prostřednictvím burzy cenných papírů, případně prostřednictvím podílových fondů. V tomto článku se zaměříme na investice do fyzického zlata a přiblížíme si hlavní výhody tohoto druhu investice.

Výskyt zlata a jeho využití

Zlato je ušlechtilý kov, který je stálý, velmi dobře kujný, elektricky i tepelně dobře vodivý. Zlato je velice odolné, nepodléhá korozi a nestárne. V přírodě se většinou zlato vyskytuje v horninách jako zlato ryzí. Nejbohatší světová naleziště jsou v jižní Africe, na Urale, v Austrálii, v Kanadě a na Sibiři. V ČR můžete zlato objevit ve středních Čechách (Jílové, Roudný), v Jeseníkách (Zlaté Hory) a v okolí Kašperských hor.

Zlato se používá především k výrobě šperků. Protože je ryzí zlato měkké, pro výrobu šperků se musí využívat ve formě slitiny se stříbrem, mědí, zinkem, paladiem nebo niklem. Obsah zlata ve špercích se vyjadřuje v karátech.

Dále se využívá jako ochrana před korozí, ve sklářském průmyslu ke zlacení skla, v zubním lékařství jako výplň zubů nebo v mikroelektronice a počítačovém průmyslu.

Dříve sloužilo zlato uložené v bankách jako zlatý standard. V oběhu bylo pouze tolik peněz, jaká byla hodnota zlata v centrálních bankách. Dnes se již zlato nevyužívá jako zlatý standard, ale banky mají stále své zlaté rezervy.

Investiční zlato

Investiční zlato slouží jako bezpečná forma k uložení peněžních prostředků. Běžně se prodávají 24 karátové zlaté slitky a cihly o ryzosti 999,9/1000. Existuje ve velikostech od 1 g až po cihličku o 1000 g. Zlaté slitky se prodávají v ochranné fólii, ke které se přidává certifikát pravosti zlata.

Základem pro výpočet ceny investičního zlata je aktuální cena zlata na světovém trhu – cena na Londýnské burze. Dále je důležitý kurz domácí měny vůči dolaru, výrobní přirážky a marže pro obchodníka.

V případě inflace i státního bankrotu dochází ke znehodnocování měny, tedy snižuje se kupní síla peněz. Znamená to, že za stejné peníze si dnes koupíme daleko méně než v minulosti. Pokud stát vyhlásí bankrot, musí sestavit úsporný státní rozpočet a dochází také ke změně kurzu měny. Pokud chce stát předejít bankrotu, může si pomoci inflací, která také znehodnocuje měnu.

Z historie víme, že zlato je nejlepší ochranou před finanční nestabilitou. Má jistou a trvalou hodnotu a chrání majetek v hospodářsky slabých obdobích. Zlato je také imunní vůči inflaci i měnové reformě. Zlato mimo jiné nepodléhá korozi a nestárne.

Proč investovat do zlata a co vám to přinese?

  • Investovat do zlata byste měli především kvůli uchování hodnoty Vašeho majetku do budoucna
  • Pokud nechcete investovat na rizikových kapitálových trzích nebo nechcete, aby vám peníze užírala inflace
  • Za posledních 11 let se cena zlata několikanásobně zvýšila
  • Lidé se instinktivně uchylují k tomuto druhu velice bezpečné investice
  • Investice do zlata vám nepřinese žádné úroky ani dividendy, ale uchová vám hodnotu vašeho majetku do budoucna
  • Investice do zlata je jistotou v dobách politických a ekonomických nejistot, kdy ostatní investice mohou být velice ztrátové

Výhody investice do zlata:zlato

  • Snadná skladovatelnost
  • Snadná přemístitelnost
  • Snadná a okamžitá likvidita po celém světě

Jak poznám, že zlato není zfalšované?

Falšování zlata je velice obtížné. Zlato má vysokou hustotu a tudíž i hmotnost. Vyšší hmotnost má pouze platina, iridium nebo osmium a tyto kovy jsou stejně drahé nebo ještě dražší než zlato. Ostatní kovy, které by se daly použít k falšování, jsou výrazně lehčí.  Například olověná a jen pozlacená cihlička by musela při zachování velikosti vážit pouze polovinu toho, co cihlička zlatá.

Nákupem u zavedeného obchodníka se vyhnete možnosti nákupu fazifikátu.

Jak vybrat správného obchodníka se zlatem:

Protože do zlata se většinou investují větší částky peněz, je třeba vybrat správného obchodníka. Můžete si tak ušetřit spoustu starostí, peněz i času. Je dobré si zjistit, jak dlouho obchodník působí na trhu. Někdy však není úplně jednoduché to zjistit. Firma sice mohla být založena před dvaceti lety, obchodu se zlatem se však může věnovat jen krátce.

Spousta obchodníků nemá zlato skladem, požaduje platbu za zlato předem a objednává ho až na základě závazné objednávky od klientů. Znamená to, že buď nemá firma dost peněz, nebo zlatu nevěří. Pro klienta může být také důležitá garance odkupu. Jen těžko může garantovat odkup kapitálově slabá firma.

Obchodník by měl mít transparentně zveřejňované a aktualizované výkupní ceny a jasně dané obchodní podmínky. Pokud byste potřebovali zlato odprodat, v každé chvíli byste měli vědět, za jakou cenu.

Rozdíl mezi nákupní a prodejní cenou je obvykle v rozmezí 2-3 %. Většina obchodníků má zvýhodněné podmínky pro odkup pro klienty, kteří u nich zlato také nakoupili. Proto je vhodné vybrat si jednoho obchodníka a u toho realizovat nákup i případný prodej zlata.

Dávejte si pozor na fixaci ceny objednaného zlata. Někteří obchodníci ceny vámi objednaného zboží zafixují, až jim dorazí peníze na účet. Rozdíl mezi cenou v den, kdy si zlato objednáte, a v den, kdy budou peníze připsány na účet obchodníka, může být znatelný. Proto raději vybírejte obchodníky, kteří vám cenu zlata zafixují ihned, ve chvíli, kdy si zlato objednáte.

Obchodníka si vybírejte také podle referencí od ostatních zákazníků nebo ještě lépe od svých známých.

Sdílej
Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInEmail this to someone

Jak začít investovat? Obraťte se na nás.

Obratem se Vám ozveme a pomůžeme Vám se v oblasti investování zorientovat.

Specializuji se na komunikaci s veřejností a sleduji zajímavosti z oboru investování a tvorby rezerv.

Ing. Jana Nevrlová