Bezpečí investic II. díl – aneb zásady bezpečného investování

22. 8. 2017 | Investice

minulém díle jsme si přiblížili, jak ČNB, depozitář fondu nebo Garanční fond OCP přispívá k bezpečí Vaší investice a chrání peníze investorů dohledem nad dodržováním právních předpisů. Všechny uvedené instituce chrání nejen řádné fungování finančního trhu jako takového, ale rovněž zájmy investorů.

Slíbili jsme Vám rady a tipy, co může pro ochranu svých investovaných peněz udělat sám investor.

Nejen začínajícím, ale i pokročilým a zkušeným investorům neuškodí připomenout si nejdůležitější zásady bezpečného investování.

Neboť jak řekl John Templeton: „Nejnebezpečnější čtyři slova pro investora jsou: tentokrát je to jinak!“

 

 

Jak na to…?

  • Neinvestuji do věcí, kterým nerozumím.

Základní pravidlo opatrného investování. Pokud nerozumím investici, poradím se s odborníkem. Pokud mi odborník investici nevysvětlí tak, abych ji pochopil, jdu investovat jinam.

Tímto přístupem ušetříte skutečně velkou spoustu peněz.

 

  • Diverzifikuji investici a rozkládám riziko.

Nikdy neinvestujte všechny peníze do jedné investice, tedy do jednoho košíčku.

Investici lze diverzifikovat, neboli rozdělit napříč investičními nástroji (fondy, dluhopisy, akcie, fondy kvalifikovaných investorů), dále napříč sektory (potravinářství, technologie, automobilový průmysl, těžba a drahé kovy atd.), také napříč trhem (trhy rozvinuté, s politickým rizikem nebo se teprve rozvíjející) nebo z geografického hlediska.

Správná diverzifikace rizika je opět umění – vyhledejte proto odbornou a kvalitní radu.

 

  • Myslím dlouhodobě.

Domníváte se, že každé investování spočívá v každodenním sezení u počítače a hlídání aktuálních kurzů na burze? To nemusí být pravdou. Odpovědné investování je totiž spojeno s dlouhodobými strategiemi, do kterých investor vstoupí a poté se jich jednoduše drží. Časté změny a výběry nadělají často více škody než užitku a mohou být pro investora v konečném důsledku drahá záležitost.

Opakované nákupy se totiž často pojí s opětovným hrazením tzv. vstupního poplatku, na který si musí investor „vydělat“ na výnosech investice. Pokud je však investice málo výkonná, nemusí dosažené zisky pokrýt uhrazené poplatky a investování se stává ztrátové.

Dalším důsledkem častého obchodování může být zvýšená daňová povinnost – fyzické osoby nemusí daň ze zisku investování (15%) platit pouze tehdy, pokud úhrn ročních prodejů investičních nástrojů nepřekročí 100 000 Kč. Časté obchody (včetně přestupů mezi fondy) tak mohou tento limit velmi rychle naplnit a investor pak musí ze získaných zisků uhradit daň.

 

  • Prověřuji historii.

Vyplatí se investovat do těch nástrojů, které mají historii a v jejichž vedení či správě stojí manažeři, které znám.

Zářivě nové investiční příležitosti se až příliš podobají zbrusu novým automobilům. Ty často trpí dětskými nemocemi a závadami a někdy se ani nerozjedou. Pokud chcete dojet do cíle, je bezpečnější zvolit si vůz, který už má něco najeto a funguje. Podobně je to i s investicí.

Nikde není napsáno, že skvělá historie investičního záměru je zárukou vyšších výnosů i v budoucnu, ale jedna věc je z historie jistá: Včerejší poražení se téměř nikdy nestali zítřejšími vítězi.

Skvělá historie nezaručí skvělou budoucnost, ale dozvíte se z ní, jak se choval manažer, který vaše peníze investuje. A znát investičního manažera, který spravuje mé investice, se vyplatí.

 

  • Nehradím na poplatcích více, než kolik je nutné.

Při investování vždy sledujte výši poplatků, které za investici hradíte. To, co zaplatíte jiným, snižuje výnos pro Vás.

Například u podílových fondů zjistí investor poplatek z klíčových informací pro investory (tzv. KIID). Hradí se poplatky tzv. vstupní (při zahájení investice) a dále pak průběžné (tzv. poplatek hrazený z majetku fondu každý rok). Některé fondy strhávají i poplatky z výnosu fondu.

 

 

  • Sleduji, zda se mnou investuje i můj poradce.

Pokud Váš poradce neinvestuje do investice, kterou Vám vehementně doporučuje, zeptejte se ho proč. Je-li důvodem něco jiného než jiná skvělá investice, kterou si nemůžete dovolit, neinvestujte, i kdyby šlo o divotvorný hrnec. Konflikt zájmů mezi tím, co je dobré pro Vás a tím co je dobré pro Vašeho poradce, je až příliš pravděpodobný.

 

Sdílej
Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInEmail this to someone

Autor:

Další články

« Zpět na seznam článků

Specializuji se na komunikaci s veřejností a sleduji zajímavosti z oboru investování a tvorby rezerv.

Ing. Jana Nevrlová